top of page

Blaski i cienie prowadzenia biznesu w Polsce.

Zaktualizowano: 1 cze 2022Najważniejsze pytanie jakie stawia sobie młody człowiek u progu kariery zawodowej to, co wybrać, etat czy własna firma?

Zdecydowana większość wybiera w pierwszym kroku etat jako szansę na stabilne źródło dochodu oraz zdobycie doświadczenia na rynku pracy.

Po kilku latach pojawia się często myśl o własnej firmie na własny rachunek i tu zaczyna się maraton pytań i wątpliwości.


Czy łatwo jest prowadzić własny biznes w Polsce? Jakie są blaski i cienie takiej decyzji?


Wraz z myślą o własnej firmie pojawia się strach przed całą machiną biurokracji podczas rejestracji działalności gospodarczej. Na przestrzeni ostatnich lat na szczęście zmieniło się to na korzyść przedsiębiorcy, pojawiła się możliwość rejestracji przez “ jedno okienko” gdzie krok po kroku można załatwić wszystkie formalności.

Przykładem jest tu strona www.biznes.gov.pl czy nawet zgłoszenie przez bankowość internetową. To duży plus na start i pomoc dla przyszłego właściciela firmy, oszczędza czas i stres związany z wizytą w kilku urzędach.


Kluczowe pytanie, które powinien zadać sobie każdy potencjalny przedsiębiorca to:

Czy warto?


Aby ułatwić podjęcie decyzji dobrze jest przygotować sobie argumenty przemawiające na korzyść posiadania własnej firmy:

● niezależność – wolność to jeden z ważniejszych argumentów przemawiający za posiadaniem i budowaniem własnej marki. Jesteś swoim szefem, tylko Ty decydujesz

● szansa na wyższe zarobki - działalność daje nieograniczone możliwości zarabiania, można mieć kilka biznesów jednocześnie, jeśli biznesplan jest przemyślany i firma się rozwija - nie ma górnej granicy,

● własny czas pracy - to jest praca na swoim dlatego, ile włożysz swojej pracy i poświęcisz czasu, to zależy od Ciebie

● elastyczność- podejmowanie działań i decyzji bez konieczności tłumaczenia się, swoboda działania, czy bierzesz zysk czy inwestujesz zależy od Ciebie,

● satysfakcja - budowanie własnej marki daje poczucie spełnienia marzeń, wykorzystania swoich umiejętności, talentów. Świadomość tworzenia czegoś własnego, umacnia poczucie własnej wartości,

● większy status społeczny - powszechnie uważa się, że właściciel firmy ma lepszą pozycję w społeczeństwie, wynika to z odwagi podjęcia wyzwania i ryzyka jakie przynosi prowadzenie własnego biznesu

● rozwój - prowadzenie firmy wymaga ciągłego rozwoju, poprzez dostosowanie się do aktualnej sytuacji na rynku, działania konkurencji, uczy przewidywania i dostosowania się na potrzeby klienta

● zabezpieczenie przyszłości - posiadanie własnej firmy stwarza możliwości przekazania jej np. dzieciom w celu kontynuowania biznesu rodzinnego

● nieograniczone możliwości - nie musisz być specjalistą by osiągnąć sukces,

to daje większą swobodę działania, możesz współpracować z innymi firmami, zatrudniać wykwalifikowanych pracowników.


Własna firma to nie tylko zalety, aby osiągnąć swój cel trzeba zmierzyć się także z minusami, których jest sporo:


podatki – to jedna z największych bolączek wszystkich przedsiębiorców. ZUSy, VATy, comiesięczne rozliczenia, zmiany w systemie podatkowym, które stają się sporym obciążeniem dla każdego kto prowadzi własną firmę. Nawet jeśli nie osiągasz zakładanych wyników i zysków, płacić podatki trzeba, dlatego tak ważna jest profesjonalna i sprawdzona obsługa księgowa w firmie.

koszty stałe działalności - niestety jeśli są, trzeba je płacić niezależnie od osiąganych dochodów czyli pensje pracowników, koszty najmu i utrzymania biura, wynajmu samochodu służbowego, rachunki za media, bieżące wydatki, czasem jest tego sporo.

odpowiedzialność - słowo klucz w przypadku własnego biznesu. Jesteś właścicielem, więc odpowiadasz za wszystko, za zarządzanie czasem, za ryzykowne decyzje, za nietrafione umowy, za błędy pracowników, za jakość usług i tak dalej. Chcesz być szefem musisz być odpowiedzialny.

niepewność finansowa - nie ma stałej pensji, klient jest albo go nie ma, biznesplan może być idealny, ale rzeczywistość może okazać się mniej kolorowa, czasem trzeba pogodzić się z porażką.

dużo pracy, dużo obowiązków - mają swoją firmę jesteś cały czas w pracy, musisz mieć pojęcie o rynku, śledzić nowe trendy, zapotrzebowanie klientów, pilnować terminów, nadzorować pracowników czasem trudno to pogodzić z życiem poza pracą, nie każdy jest w stanie poświęcić tyle czasu,

samodyscyplina - motywacja do pracy, wyznaczanie zadań, wiara we własne siły, nie jest to łatwe, musisz wiedzieć i chcieć więcej, musisz podjąć ryzyko. Twój biznes, więc Tobie musi zależeć najbardziej.

inwestycja – każdy biznes wymaga jakiejś inwestycji. Oczywiście tu dużo zależy od konkretnego pomysłu i jego skali, ale zawsze trzeba włożyć w to jakieś środki finansowe. Środki, które mogą wrócić do nas z zyskiem, albo zniknąć bezpowrotnie. Ryzyko w biznesie jest zawsze!


Prowadzenia własnej firmy, nie da się zamknąć w kilku punktach, można próbować spisać wszystkie za i przeciw, jednak przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Ile kosztuje prowadzenie działalności? Czy poradzę sobie z formalnościami? Czy jestem przekonany do swojego pomysłu? Czy będą klienci, zlecenia? Jak przygotować się na trudniejsze miesiące?


Nie ma oczywistej odpowiedzi, wszystko to sprawa bardzo indywidualna.

Prowadzenie działalności nie jest dla wszystkich, nie każdy sprawdza się w roli lidera, nie każdy potrafi zaryzykować, planować, wziąć odpowiedzialność i poświęcić czas. Jednak każdy kto chce od życia więcej marzy o własnej firmie, chce się rozwijać, im więcej odpowiedzialności bierze na siebie, tym ma więcej wolności, ma większy wpływ na to jak pracuje i jak żyje. Zmiana podejścia, otwarcie na nowe możliwości, nową wiedzę zwiększa szansę na sukces.


Czy prowadzenie biznesu w Polsce jest łatwe, na pewno nie, ale według ostatnich statystyk w IV kwartale 2021 roku odnotowano 88 605 rejestracji przedsiębiorstw, tj. o 16,7% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku oraz 87 upadłości, tj. o 17,9% mniej niż w IV kwartale 2020 roku. (źródło danych GUS) czyli są to dowody, że wielu ludzi podejmuje to ryzyko. Czy warto ?

Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana …