top of page

Zarządzanie czasem.

Zarządzanie czasem to przede wszystkim planowanie, organizowanie i świadome budowanie dobrych nawyków związanych z produktywnością.
To konsekwentne i skupione na cel stosowanie sprawdzonych technik pracy w taki sposób, że kierowanie samym sobą i swoim otoczeniem odbywa się bez trudu, a otrzymany do dyspozycji czas jest wykorzystany sensownie i optymalnie.


Od czego zacząć?

Jedną z pierwszych rzeczy, które należy zrobić jest wytyczenie sobie celów krótko i długoterminowych oraz określenie podstawowych priorytetów w dążeniu do nich. Pozwolą one na wyeliminowanie czynników, które dekoncentrują i obniżają wydajność pracy. Wyróżniamy cele:

 1. Bieżące – zwane również operacyjnymi, przydzielane na najbliższy tydzień, mające na celu zrealizowanie konkretnego zadania bądź zadań;

 2. Krótkoterminowe – inaczej także taktyczne, ustalane na parę miesięcy i mające na celu proponować pewne rozwiązania;

 3. Długoterminowe – nazywane strategicznymi, ustalane są na parę lat a ich celem jest przede wszystkim wyznaczanie ogólnych kierunków zadań.

Reguła “60:40”

Planuj jedynie 60% swojego czasu. Zostawiasz sobie takim sposobem 40% na wszelkie niespodziewane okoliczności, które często się zdarzają i wówczas powodują u nas stres.

Reguła “Złota Godzina”

Wyznacz czas, kiedy blokujesz dostęp do siebie – mentalnie i fizycznie. Niech nikt nie absorbuje Twojej uwagi. Czas kiedy nie można się z Tobą skontaktować. Skupiasz się wówczas na wykonywaniu swoich zadań bez rozpraszania się.

“Reguła Piły”

Zauważ, że jeśli ciągle przerywasz sobie wykonywanie jednego zadania, powodujesz, że Twoja efektywność w jego realizacji spada. Koniec końców wykonanie zadania zajmuje Ci dużo więcej czasu, niż gdybyś zrobił je na przykład podczas Twojej złotej godziny pracy i nikt by Ci nie przeszkadzał.

“Prawo Parkinsona”

Planowanie oznacza określenie ram czasowych w harmonogramie – unikamy wtedy działania prawa Parkinsona od - do i tego się trzymamy.


System ustalania priorytetów ABC


A – zadania, które musisz wykonać.

B – zadania, które powinieneś wykonać.

C – zadania, które możesz wykonać, ale dopiero po ukończeniu A i B.

Zarządzanie czasem – posegreguj działania pod kątem ich ważności i pilności

Jest to bardzo prosta technika ułatwiająca rozplanowanie czasu. Zgodnie z jej założeniami wszystkie zadania mogą być przypisane do jednej z 4 kategorii:

 • ważne i pilne;

 • ważne, ale niepilne;

 • mało ważne, ale pilne;

 • mało ważne i niepilne.

Jakie są widoczne zalety dobrego zarządzania czasem ?

 • realizacja tych samych zadań, ale mniejszym nakładem sił,

 • lepsza organizacja własnej pracy,

 • lepsze wyniki w pracy,

 • mniej chaosu i stresu,

 • większe zadowolenie z pracy,

 • większa motywacja,

 • czas na realizację zadań „wyższego rzędu”,

 • mniejsza presja w pracy i nacisk na wydajność,

 • mniej błędów popełnianych podczas realizacji zadań,

 • szybsze osiąganie celów zawodowych i prywatnych.


Umiejętność dobrego zarządzania i terminowym wykonywaniem powierzonych zadań nie jest tylko jakimś darem czy talentem, z którym człowiek się rodzi lub nie, ale tak jak w sporcie jest umiejętnością, którą poprzez systematyczny i konsekwentny trening można wypracować.71 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Chłodna 5A, 83-110 Tczew

Polska

+48 58 350 19 59

biuro@biznespunkt.pl

Godziny otwarcia:

Zachęcamy do uprzedniego umówiania wizyt w naszym biurze. Zdarza się, że jesteśmy w terenie. Np. na poczcie :)

O Nas

Na bieżąco podejmujemy się nowych wyzwań. Rozpoczęło się od wynajmowania biurek i adresów. Aktualnie budujemy platformę wymiany usług. Rozwijamy klub biznesu. Pracujemy nad aplikacją dla Twojego biznesu.